Fotomontaż i trudne odcięcia.

Jeżeli ktokolwiek z Was bawił się kiedyś w tzn. foto manipulację, a mówiąc prościej w fotomontaże, na pewno spotkał się z częstym problemem jakim jest odcinanie osoby/obiektu od tła. Jest to zadanie wymagające nie lada wprawy. Aby uzyskać realistyczny efekt trzeba naprawdę się postarać i poświęcić na to dużo czasu. Jest jednak kilka technik, które mogą nam w takich ciężkich momentach znacznie ułatwić pracę, oto jedna z nich.

Otwieramy zdjęcie w Adobe Photoshop CS2

Trudne odcięcia 1

Kopiujemy warstwę „Tło” poprzez kliknięcie na nią w okienku warstw prawym przyciskiem i wybór komendy „Powiel warstwę” lub kombinację klawiszy Ctrl+J.

Teraz musimy usunąć z nowo utworzonej warstwy kolor. Wybieramy opcję „Usuń kolor” z menu Obrazek-> Dopasuj -> Usuń kolor

Następnie zaznaczamy cały obszar roboczy kombinacją klawiszy „Ctrl+A” i kopiujemy go do schowka „Ctrl+C”. Możemy naszą czarno-białą warstwę usunąć, lub ukryć (uczynić ją niewidoczną). Czas zająć się warstwą „Tło”, musimy teraz przekształcić ją w zwykłą warstwę, aby to zrobić klikamy na nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy w okienku warstw. Pojawi nam sie okno nadania nazwy naszej nowej warstwie. Wpisujemy tam „Dziecko”.

Nadszedł czas aby warstwie „Dziecko” nadać „Maskę warstwy”. W tym celu klikamy ikonę maski w menu warstw. Jest ona zaznaczona czerwonym kółkiem na poniższym obrazku. Można to również zrobić, poprzez menu Warstwa -> Maska warstwy -> Odkryj wszystko.

Wchodzimy w zakładkę „Kanały” (Jeżeli ta zakładka jest nie aktywna, można ją aktywować poprzez menu Okno). Zaznaczamy kanał „Dziecko maska” i wklejamy czarno-białą wersję naszej jako maskę warstwy „Dziecko”. Zaznaczamy z powrotem kanał RGB (uwidaczniamy go), i „chowamy kanał „Dziecko maska”.

Wracamy do zakładki „Warstwy” , jak widać nasze zdjęcie zrobiło się bardzo przezroczyste. Teraz należy wyregulować naszą maskę tak aby odcinała jak najlepiej tło, zachowując jak najdokładniej kontury dziecka. W tym celu zaznaczamy nasza maskę (klikamy na nią lewym przyciskiem myszy). Wybieramy opcję dostosowywania jasności i kontrastu(Obrazek -> Dopasuj -> Jasność/Kontrast), ustawiamy kontrast na +100, a jasność ma +10. Przy takich wartościach najlepiej zachowamy dziecko i pozbędziemy się tła.

Nasze zdjęcie powoli nabiera kształtów, w tym momencie wystarczy dopieścić szczegóły. Wybieramy narzędzie „Pędzel” i zamalowujemy kolorem czarnym to czego ma nie być widać. W tym wypadku będą to czarne pozostałości na krawędzi odciętego dziecka. Białym kolorem natomiast zamalowujemy te miejsca, które mają być widoczne. W tym wypadku oczy i usta dziecka, które „zniknęły” podczas dostosowywania maski. Do tego celu najlepiej użyć standardowego pędzla miękkiego (Krycie i Przepływ 100%).

Uwaga: należy zwracać uwagę żeby w trakcie pracy nie pomylić się i nie zacząć malować po warstwie właściwej!

Po sprawnym odcięciu krawędzi, można zabrać się za podkładanie tła. Ja w tym celu użyłem zdjęcia nocnego nieba na tle miasta. Aby podłożyć tło należy otworzyć w Adobe Photoshop CS2 zdjęcie które ma być tłem dla naszego montażu. Zaznaczyć całość, skopiować do schowka i wkleić w naszym projekcie. Jeżeli nasze nowe tło pojawiło się nad dzieckiem, wtedy trzeba je przeciągnąć pod warstwę dziecka w menu „Wartswy”. Teraz pozostało już dopasować oba zdjęcia do siebie i odpowiednio wykadrować.

Zdjęcie po nałożeniu kilku dodatkowych efektów.

Objaśnienie zasady działania:

W przypadku kontrastowych zdjęć ciemnych, często nocnych bardzo łatwo jest uzyskać maskę obiektów oświetlonych poprzez usunięcie koloru ze zdjęcia i podwyższenie jego kontrastu, co powoduje że zdjęcie, a właściwie skopiowana warstwa staje się bardzo kontrastowa i ostra na krawędziach. Dzięki temu nadaje się ona użycia jako maski, co zastosowaliśmy w tym tutorialu. Pozwoliło nam to łatwo i szybko odciąć dziecko od ciemnego tła.

Do pobrania: trudneOdciecia.psd

Ten post zaliczył 726 wyświetleń.